LRS-100-24 Enclosed Power Supply PSU 1 Output
Features
  • Withstand 300 VAC surge input for 5 seconds
  • No load power consumption <0.5W
  • Miniature size and 1U low profile
  • High operating temperature, up to 70°C
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
  • Cooling by free air convection
  • Compliance to IEC/EN 60335-1 (PD3) and IEC/EN 61558-1, 2-16 for household appliances
  • Operating altitude up to 5000 meters
  • Withstand 5G vibration test
  • High efficiency, long life and high reliability
  • LED indicator for power on
  • 100% full load burn-in test
  • 3 year warranty
    Applications
  • Industrial automation machinery
  • Industrial control system
  • Mechanical and electrical equipment
  • Electronic instruments, equipment or apparatus
  • Household appliances
Specification Value
Output Voltage 24 VDC
Output Current 4.50 A
Input Voltage 85 VAC to 264 VAC
Input Frequency 47 Hz to 63 Hz
Output Connector Type Screw Terminal Block
Length 5.08 in.
Width 3.82 in.
Height 1.18 in.
PFC Function No
Agency Approvals UL, CUL, TUV, CB, CE, EN, EAC, CCC
Maximum Input Current 1.9 A
Number of Outputs 1
Power Rating 108 W
Efficiency 90%
Family LRS-100
Minimum Operating Temperature -30°C
Maximum Operating Temperature 70°C
Minimum Isolation Voltage 3750V
Color Silver
Type Auto Switching
Style Enclosed
Output Voltage (Channel 1) 24 VDC
Output Current (Channel 1) 4.5 A
General
Original China
Type and Model
Part NO LRS-100-24
Write a review
Please login or register to review
  • Product Code: LRS-100-24
  • Availability: In Stock
Related Products
UT71E 2500W Power Measurement Digital Multimeter
UT71E 2500W Power Measurement Digital Multimeter Features:  1. Adjustable data recording ..
UT81C+ Digital Oscilloscope Multimeter 50MHZ Signal Generator
UT81A+ Digital Oscilloscope Multimeter 50MHZ Features:  1.Oscilloscope function + mu..
UT213B AC/DC Current Tongs Clamp Meter NCV Temperature Tester
UT213B AC/DC Current Tongs Clamp Meter NCV Temperature Tester True RMS 1000Cel degree Meter  ..
Industrial Digital Insulation Resistance Tester 5kv
Industrial Digital Insulation Resistance Tester 5kv Selectable Voltage 250 500 1000 2500 5000 V High..
UT15B UT15C Automatic Range IP 65 AC DC Voltage Tester
UT523A Digital Earth Ground Resistance Voltage Soil Resistivity Tester With Alarm
AC Leakage Current Clamp Meter 40mm Clamp Jaw
AC Leakage Current Clamp Meter 40mm Clamp Jaw       The iron core of meter adopts ..
 2-CH Portable Oscilloscope 3-in-1 Digital Oscilloscope Multimeter
 2-CH Portable Oscilloscope 3-in-1 Digital Oscilloscope Multimeter This is a 3-in-1 multifun..
Tags: Enclosed Power Supply, PSU, electrical components
Featured
DIN 862 Digital Caliper Extra Large Display Vernier Caliper Slide
DIN 862 Digital Caliper Extra Large Display Vernier Caliper Slide ISO17025  Not Including Th..
Steel Wire Rope Hoisting Cable Diameter Digital Caliper Sponge Thickness Vernier Caliper
  Steel Wire Rope Hoisting Cable Diameter Digital Caliper With Large Measuring Jaw Sponge Th..
Universal Bridge Cam Welding Gage
Universal Bridge Cam Welding Gage WGU-8M  WG-218 is updated from ROK WG-208, These two ..
Dual Range NCV test 35/6 Bit Digital Multimeter
Dual Range NCV test 35/6 Bit Digital Multimeter  Features:   1. AC DC measureme..
Latest
Underground Metal Detector High Sensitive Anti-Drop
Underground Metal Detector High Sensitive Anti-Drop Features:  High Accuracy; IP 68 ..
Metal Detector with Dial Expansion Length 30.7-42.5in
Metal Detector with Dial Expansion Length 30.7-42.5in        A Metal Detector..
LA 0-100mm Caliper Gauge 450mmDeep Throat
LA 0-100mm Caliper Gauge 450mmDeep Throat Range: 0-100mm Resolution: 0.1mm Throat: 450mm ..